Osalenute arvamused

Jaanus Treilmann - IM Arvutid AS tegevjuht

Mälutreeningul käimise järel hakkasin iga uut omandatud infot mingi aja tagant kordama. See on täiesti normaalne, et kaks nädalat pärast koolitust ei mäleta pooli või isegi enamikku asju – aju toimibki nii. Kuid kordamisega on võimalik seda parandada ja asju pikaajalisse mällu talletada. Samas kõike ei ole mõtet nagu käsn vastu võtta, selleks peab olema nii-öelda filter, et millist infot sa lased sisse ja millist mitte.

Pärast mälutreeningul käimist ei ole ma enam poodi minnes nimekirja koostanud. Vaatan lihtsalt külmkapi üle, jätan meelde, mis vaja on ja lähen ostan need asjad. Võin ostud panna korvi isegi samas järjekorras, nagu ma nende peale mõtlesin. Trikk on lihtne – tuleb tekitada lihtsalt seos asjade vahel.

Peale igapäevaste asjade meeldejätmise paranes ka avaliku esinemise oskus. Kui üldjuhul olid mul kõne pidamiseks pidepunktid ikka kirja pandud või hullemal juhul lugesin paberi pealt maha, siis pärast õpitud metoodikat suudan ma tähtsad punktid isegi stressiolukorras meelde jätta. Selleks tuleb ruumis panna paika teekond, kus igal osal on oma pealkiri ning kui pidepunktid on paigas, siis ei ole mingi probleem rääkida valmis mõeldud jutt kas või sõna-sõnalt maha.

Marianne Tiigimaa - Riigiprokuratuuri personalitalituse juhataja

Kasutan meeldejätmistehnikaid oma töös väga sageli ning ka töökaaslased kiidavad, et nende abil on lihtsam arve, loetelusid ja fakte meelde jätta. Infot on meie töös väga palju. Jah, alati on võimalus üles kirjutada ja arvutit kasutada, kuid tegelikult peaks oma mälu ka treenima, et oleks võimalik seoseid luua. Kipume asju unustama, sest abiline arvuti või nutitelefoni näol on kogu aeg olemas.

Meenutame siiani koolitusel õpitud teekonna-tehnikat ja olen kuulnud töökaaslastelt, et see tõesti aitab asju paremini meelde jätta. Hea on see, et mälutreeningu tehnikad on hästi praktilised ning neid saab kohe kergesti rakendada. Muidugi ei mõtle ma nendele kogu aeg, kuid süsteemi on mälu treenimine ­aidanud luua küll.

Raul Parusk - Hansapanga peadirektor (kursusel käimise ajal)

Nii mõnigi kord olen paar kuud tagasi loetud raamatust üritanud mõnda nime või numbrit meelde tuletada, mis paraku on ajust lootusetult ära haihtunud. Pikaajalise mälu turgutamiseks läksingi mälukursusele. Samuti lootsin leida nõu, kuidas paremini meelde jätta inimeste nimed ja näod.
Kõige tõhusamat abi sain ma triviaalsest tarkusest, et kiiresti ununeb see, mida ei ole üritatudki meelde jätta. Olulised faktid, nimed, numbrid tuleb omandada - teadlikult meelde jätta - ja hiljem veel üle korrata. See tõepoolest aitab. Lisaks kasutan pärast mälukursust paari nippi, mille abil jäävad meelde harva kasutatavad numbrid, näiteks ID kaardi PIN-kood.

Neljas

Mälutreening.