Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data01/virt93711/domeenid/www.kiirlugemine.ee/htdocs/_gocms/includes/db.inc.php on line 9

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /data01/virt93711/domeenid/www.kiirlugemine.ee/htdocs/_gocms/includes/db.inc.php:9) in /data01/virt93711/domeenid/www.kiirlugemine.ee/htdocs/index.php on line 24

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /data01/virt93711/domeenid/www.kiirlugemine.ee/htdocs/_gocms/includes/db.inc.php:9) in /data01/virt93711/domeenid/www.kiirlugemine.ee/htdocs/index.php on line 24
Kiirlugemise ajalugu « Kiirlugemine - efektiivne lugemine « Kiirlugemine

Kiirlugemise ajaloost

Esimesed katsed lugemise ratsionaliseerimiseks tegi 1879. aastal prantsuse teadlane Javal, kes uuris silmade liikumist lugemise ajal.

Psühholoog L. S. Võgotski väitis juba 1931. aastal: "Harilikult arvatakse, et tavalise lugemise juures on arusaamine parem, kuid tegelikkuses on see vastupidi, sest erinevad protsessid toimuvad erineva kiirusega ja arusaamise (mõtlemise) kiirus eeldab palju kiiremat lugemistempot."

Süstemaatiliselt hakati kiirlugemisega tegelema alles 20. sajandi kolmekümnendate aastate keskel Ameerika Ühendriikides. Tänapäeval sisaldab ärijuhtimise eriala õppeprogramm USA ülikoolides tavaliselt ka kiirlugemise kursust.

Ajaloost on teada mitmeid fenomenaalseid kiirlugejaid, kes on lugenud 4 000-7 000 märki minutis. Nagu näiteks Napoleon, J. W. Goethe, L. Tolstoi, M. Twain, V. I. Lenin, M. Gorki, J. F. Kennedy. Eesti tuntud inimestest on teada sellised kiiresti lugejad nagu luuletaja Doris Kareva ja psühholoog Anti Kidron.

Üks tunnustatumaid kiirlugemise metoodikaid on välja töötatud Venemaal. Selle loomisel on osalenud rahvusvaheliselt tunnustatud vene teadlased, nt. tehnikateadlane akadeemik O. Andrejev (grupi juht), psühhiaater akadeemik L. A. Kitajev-Smõk, psühholoog professor L. N. Hromov, psühholingvist akadeemik A. A. Leontjev, Moskva Riikliku Ülikooli professor V.V. Nalimov, meditsiiniteadlane ja psühholoog professor L. P. Grimak, tehnikateaduste doktorid K.V. Tarakanov ja G. G. Vorobjov jpt.

1970. aastast alates töötab Moskvas "Oleg Andrejevi Kool". Kogu maailmas unikaalne 30 aasta jooksul täiendatud 7-astmeline programm on saanud nimeks "Isiksuse intellektuaalse ja vaimse arengu kompleksprogramm". Kiirlugemise õpetamine ja mälu arendamine on vastava programmi esimene ja teine aste.

  

Eestis on O. Andrejevi metoodika järgi kiirlugemist õpetatud 1996. aastast. Alates 2000. aastast omab Kiirlugemiskool ainuõigust õpetada kiirlugemist O. Andrejevi metoodika järgi eesti keeles. Jüri Sööt eestindas venekeelse programmi, hiljem on aastate lisandunud paljude maailmas tunnustatud kiirlugemise spetsialistide nõuandeid ja õpetusi ning koolitajate enda kogemusi.

Inimene omandab oma intellektuaalsest pagasist 80-90 % lugemise teel. J. W. Goethe on öelnud:"Need head inimesed ei suuda endale ette kujutadagi, kui palju aega ja tööd nõuab lugema õppimine. Mina ise olen sellele kulutanud 80 aastat ja ikkagi ei suuda ma veel kindlalt öelda, et olen täielikult eesmärgi saavutanud."